Dela nyhet
Akademichefskonferens i Halmstad
3 jul 2014 0 kommentarer

Sveriges akademier var under denna vecka inbjudna att tillsammmans med SEF (Svensk Elitfotboll) och SvFF (Svenska Fotbollsförbundet) diskutera elitfotbollens utveckling och hur vi möter den moderna fotbollens krav när vi utbildar våra unga talanger.
Det är en utvald skara klubbar som klarat certifieringen av sin fotbollsutbildning som inbjuds till dessa träffar och får ta del av information och influenser från fotbollens alla hörn.
- Nyköpings BIS är en av SEF och SvFF certifierad akademi med en av fem stjärnor. Vi får här bekräftat att vårat sätt att organisera oss och arbeta ligger helt i linje med utvecklingen både nationellt men också internationellt, förklarar akademiansvarig Niklas Hjelm som var en av två representanter från klubben på denna konferens.
Mycket information handlade om akademiernas framtid och utvecklingspotential men också om vikten av att få med bredden och hjälpa varandra över klubb och distriktsgränser.
- Vi har ett ansvar för att regionens fotboll fortsätter att vara stark och där måste vi som största klubb och enda akademi vara lyhörda mot de andra klubbarnas önskemål och behov, analyserar konferensdeltagare två Patrik Berglin.
Ett arbete i kontinuitet
Konferensen i Halmstad är årligen återkommande och mellan dessa träffas klubbarna i väderstrecksgrupperingar med workshops och föreläsningar på agendan. Nästa träff är i september och då gästar vi Norrköping.