Rynninge IK

Nyköpings BIS

Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Vargen inför avslutningsmatchen säsongen 2012

Ett år går väldigt fort och kanske ännu fortare om man har roligt. Jag vill påstå att säsongen 2012 med Bissarna har kännetecknats av glädje!
Vi tycker att det är en viktig ingrediens för att man ska nå framgång och det gör det också lite roligare att gå till träningen.
Under våra träningar och matcher har vi sagt att det är viktigt att visa glädje. Då kommer det ena att ge det andra.
Innan lördagens match har vi vunnit 17 seriematcher. Så roligt har vi haft och tiden har gått väldigt fort!
När vi nu avslutar mot Rynninge vill vi ta revansch för förlusten i seriepremiären. Vi kommer att åka till Örebro väl laddade och revanschsugna!
Några av våra ambitiösa spelare kommer inte till spel; Marcinho och Ethan Gage har avslutat sina kontrakt, Alex Jansson är avstängd och Dago Funes skadad. Därför kommer vi att släppa fram en ung och ambitiös generation.
Pontus Nordenberg kommer att göra sitt sista framträdande i BIS-tröjan för den här gången. (Vem vet något om framtiden?) Vi önskar Pontus lycka till i allsvenskan med ÅFF!
Med dessa rader vill jag passa på att tacka från ledarsidan för det härliga engagemang ni ställt upp och gett oss!
Vi kommer att behöva det även nästa år i division 1, och till att börja med redan i mars i Svenska Cupen.
Tack alla trogna fans!
Vargen
Motiverat Rynninge slog blekt BIS

Redan efter 19 minuter kändes matchen körd. Rynninge ledde med 3-0 och bortalaget var inte alls med i matchen. Viss uppryckning sista 70, men seriesegrarna var aldrig riktigt nära att hota Rynninge som genom segern placerade sig trea i tabellen.
- Svår match att spela. Många bärande spelare borta och seriesegern klar. Vi gjorde ett försök och hade med lite flax kunnat stjäla en poäng i slutminuterna, sammanfattar tränare Håkan "Vargen" Andersson.
Det märktes att Rynninge var hungrigare än Bissarna för dagen. Den trefaldige målskytten, Alexander Weckström, var dessutom het som en braskamin och hade med lite flyt gjort ett par mål till.
Viktigt för framtiden dock att Bissarna vågar lufta unga talanger i åldrarna 16-17 år. Det kommer klubben att ha stor glädje av.
Nyckeltal: (BIS-RIK)
Avslut: 7-11
Skott på mål: 2-8
Hörnor: 2-4
Frisparkar: 16-11
Offside: 3-5
Publik: 61